دبیرستان فرزانگان 6
مطالب روز 
 
روش هاي صحيح مطالعه

شيوه صحيح مطالعه ،چهار مزيت عمده زير را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش ميدهد.

2- ميزان يادگيري را افزايش ميدهد .

3-مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر مي كند.

4- بخاطر سپاري اطلاعات را آسانتر مي سازد.

براي داشتن مطالعه اي فعال و پويا نوشتن نكات مهم درحين خواندن ضروري است تابراي مرور مطالب،دوباره كتاب رانخوانده و در زماني كوتاه ازروي يادداشتهاي خود مطالب را مرور كرد .

يادداشت برداري ، بخشي مهم و حساس از مطالعه است كه بايد به آن توجهي خاص داشت . چون موفقيت شما را تا حدودي زياد تضمين خواهد كرد و مدت زمان لازم براي يادگيري را كاهش خواهد داد. خواندن بدون يادداشت برداري يك علت مهم فراموشي است. 

شش روش مطالعه :

خواندن بدون نوشتن خط كشيدن زيرنكات مهم حاشيه نويسي خلاصه نويسي كليد برداري خلاقيت و طرح شبكه اي مغز

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآيندي فعال و پويا است وبراي نيل به اين هدف بايد از تمام حواس خود براي درك صحيح مطالب استفاده كرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، بايد در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگير شده و حضوري فعال و همه جانبه در يادگيري داشت و هم در هنگام مورد نياز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روي نوشته ها مرور كرد و خيلي سريع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

2- خط كشيدن زير نكات مهم : اين روش شايد نسبت به روش قبلي بهتر است ولي روش كاملي براي مطالعه نيست چرا كه در اين روش بعضي از افراد بجاي آنكه تمركز و توجه بروي يادگيري و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشيدن زير نكات مهم مي گردد .حداقل روش صحيح خط كشيدن زير نكات مهم به اين صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زير نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زير آن را خط بكشند .

3- حاشيه نويسي :اين روش نسبت بدو روش قبلي بهتر است ولي بازهم روشي كامل براي درك عميق مطالب و خواندن كتب درسي نيست ولي مي تواند براي يادگيري مطالبي كه از اهميتي چندان برخوردار نيستند مورد استفاده قرار گيرد.

4- خلاصه نويسي : در اين روش شما مطالب را ميخوانيد و آنچه را كه درك كرده ايد بصورت خلاصه بروي دفتري يادداشت مي كنيد كه اين روش براي مطالعه مناسب است و از روشهاي قبلي بهتر مي باشد چرا كه در اين روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را يادداشت مي كنيد اما بازهم بهترين روش براي خواندن نيست .

5- كليد برداري :كليد برداري روشي بسيار مناسب براي خواندن و نوشتن نكات مهم است . در اين روش شما بعد از درك مطالب ، بصورت كليدي نكات مهم را يادداشت مي كنيد و در واقع كلمه كليدي كوتاهترين، راحتترين ،بهترين وپرمعني ترين كلمه اي است كه با ديدن آن، مفهوم جمله تداعي شده و به خاطر آورده مي شود .

6- خلاقيت و طرح شبكه اي مغز: اين روش بهترين شيوه براي يادگيري خصوصا" فراگيري مطالب درسي است .در اين روش شما مطالب را ميخوانيد بعد از درك حقيقي آنها نكات مهم را به زبان خودتان و بصورت كليدي يادداشت مي كنيد و سپس كلمات كليدي را بروي طرح شبكه اي مغز مي نويسد ( در واقع نوشته هاي خود را به بهترين شكل ممكن سازماندهي مي كنيد و نكات اصلي و فرعي را مشخص مي كنيد)تا در دفعات بعد به جاي دوباره خواني كتاب ، فقط به طرح شبكه اي مراجعه كرده وبا ديدن كلمات كليدي نوشته شده بروي طرح شبكه اي مغز ، آنها را خيلي سريع مرور كنيد . اين روش درصد موفقيت تحصيلي شما را تا حدود بسيار زيادي افزايش ميدهد و درس خواندن را بسيار آسان مي كند. و بازده مطالعه را افزايش ميدهد.

 شرايط مطالعه

((بكارگيري شرايط مطالعه يعني بهره وري بيشتر از مطالعه ))

شرايط مطالعه ، مواردي هستند كه با دانستن ، بكارگيري و يا فراهم نمودن آنها ، مي توان مطالعه اي مفيدتر با بازدهي بالاتر داشت و در واقع اين شرايط به شما مي آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولي را به كار گيريد ، در حين مطالعه چه مواردي را فراهم سازيد و چگونه به اهداف مطالعاتي خود برسيد و با دانستن آنها مي توانيد با آگاهي بيشتري درس خواندن را آغاز كنيد و مطالعه اي فعالتر داشته باشيد :

1- آغاز درست :براي موفقيت در مطالعه ،بايد درست آغازكنيد.

2- برنامه ريزي : يكي از عوامل اصلي موفقيت ، داشتن برنامه منظم است .

3- نظم و ترتيب: اساس هر سازماني به نظم آن بستگي دارد .

4-حفظ آرامش: آرامش ضمير ناخود آگاه را پويا و فعال ميكند.

5- استفاده صحيح از وقت : ((آيا زندگي را دوست داريد؟ پس وقت را تلف نكنيد زيرا زندگي از وقت تشكيل شده است .))

6- سلامتي و تندرستي: عقل سالم در بدن سالم است .

7- تغذيه مناسب: تغذيه صحيح نقش مهمي در سلامتي دارد.

8- دوري از مشروبات الكلي : مصرف مشروبات الكلي موجب ضعف حافظه مي شود .

9 – ورزش : ورزش كليد عمر طولاني است .

10-خواب كافي: خواب فراگيري و حافظه را تقويت مي كند.

11 –درك مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقي مي ماند ، يعني مطالب است .

 

 
در وقت اضافه!

و اما راویان اخبار و ناقلان آثار و طوطیان شکر شکن شیرین گفتار اینطور حکایت می­کنند که

آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته...

این ضرب­ المثل عین درس خوندن در ایام امتحان هست اما مسئله اینه که چکار کنیم تا بهترین بازده رو توی درس خوندن داشته باشیم. اینجاست که آدم دنبال ترفند می­گرده، من گشته و چندتا پیدا کردم که امیدوارم به دردتون بخوره

1- مطالب را برای خود جالب و جذاب کنید:

خیلی ­هاتون موقع مطالعه( مخصوصا از نوع درسش سریع اخمهاتون تو هم میره و خیلی ریز و زیرپوستی یه "اه" می­گید. اولین زنگ خطر از همینجا زد ه می­شه. یادتون باشه با این کار فقط دارید فاصله خودتون رو با یادگیری زیاد می­کنید. بهتره در این موقع مخصوصا زمانیکه درس­های سختی رو می­خواید مطالعه کنید از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید (مثلا درس شیرین (بوق) که عمرا دلت بخواد قیافه­­ی کتابشو ببینی، باید بگی، به­به عزیز دلم- درس گلم- رود کپلم- الان میام یه مطالعه شیرین رو با هم شروع می­کنیم)

2- زمان خود را برای مطالعه مدیریت کنید:

حتما حتما حتما قبل از شروع مطالعه روی یک کاغذ، برنامه­ای که قصد دارید اجرا کنید رو بنویسید. این برنامه و کارهایی که باید انجام بدید در واقع اهداف شماست و شما با نوشتن اونها به مغزتون فرمان می­دید که بهتر عمل کنه

3- جای مناسبی برای مطالعه اختصاص بدید:

 توی اردوی مطالعاتی ما که جاتون مشخصه- ولی توی خونه لطفا در حالت نشسته درس بخونید و از مطالعه توی رختخواب شدیدا پرهیز کنید چون تجربه ثابت کرده که معمولا بعد از 15 دقیقه از حالت عمودی به افقی تغییر وضعیت می­دید و اونوقت مغزتون هنگ می­کنه hang و فکر می­کنه قراره بخوابید. بقیش رو نمیگم چون خودتون مرحله­ی بعدی رو می­دونید یه نکته مهم استفاده از وسایلی مثل تلویزیون، گوشی همراه و .... هنگام درس خوندن ممنوع هست(هنوز دانشمندان نتونستن ثابت کنن که اشکال نداره- اگه راست میگید دانشمند بشید و ثابت کنید)

4- ذهن خود را پاک کنید

بعضیاتون شاکی هستین که ذهن ما هی می­پره(حالا کجا خدا می­دونه) توصیه­ی ما اینه که اگر نمی­تونید تمرکز کنید چند لحظه مطالعه رو متوقف و مواردی که ذهن شما را درگیر خودش می­کنه را یادداشت کنید و به خودتون بگید که بعدا به اون رسیدگی میکنم.

اگر باز دیدید که ذهنتون هنوز داره تو مسابقه­ی پرش شرکت می­کنه برای خودتون تکرار کنید درس، درس و درس- اینطوری ذهنتون از پرش دست برمیداره و برمیگرده سردرس- البته موارد شدیدتر هم هست که دیگه کاری از دست ما برنمیاد.

5- به مطالعه­ ی خود تنوع بدید

مطالعات نشون میده اونهایی که ساعات طولانی خودشون رو برای مطالعه­ی چند درس تقسیم می­کنند یادگیری بهتری نسبت به کسانی دارند که فقط یک درس اون هم برای مدت طولانی می­خونده.

6- خلاصه نویسی و یادداشت برداری داشته باشید

نیست تمرین و تکلیف کم دارید و کم می­نویسید گفتم این رو هم بهش اضافه کنیم که موقع درس خوندن از این تکنیک­های نوشتاری استفاده کنید.

  • خط کشیدن زیر کلمات مهم ß به شرطی که زیر همه­ی مطالب خط نکشید، نهایت زیر 10 تا 20% مطالب یک صفحه باید خط کشیده بشه نه اینکه خط­کشی عابر پیاده تو کتابتون درست کنید.
  • حاشیه نویسی ß اینم یه روش دیگست که شما می­تونید سوال­ها و نکات اضافی جهت یادگیری مطالب رو کنار و در حاشیه کتابتون بنویسید، فقط تروخدا یه طوری نباشه که بعدها باستان­شناسان کتابتون رو به عنوان آثار باستانی که کشف می­کنند بهمون بخندن، آبروداری کنید.
  • خلاصه نویسی ß در این روش شما باید ابتدا مطالب رو بخونید و بعد آنچه را درک کردید به صورت خلاصه یادداشت کنید. لطفا خلاصه­نویسی­هاتون توی یک دفتر باشه تا پراکنده و گم نشن.

یادتون باشه اگر فکر می­کنید تا الان درست عمل نکردید باید بهتون بگم از این ستون تا اون ستون فرجه شما درس بخونید مطمئن باشید نتیجه می­گیرید.