دبیرستان فرزانگان 6
  در وقت اضافه!

و اما راویان اخبار و ناقلان آثار و طوطیان شکر شکن شیرین گفتار اینطور حکایت می­کنند که

آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته...

این ضرب­ المثل عین درس خوندن در ایام امتحان هست اما مسئله اینه که چکار کنیم تا بهترین بازده رو توی درس خوندن داشته باشیم. اینجاست که آدم دنبال ترفند می­گرده، من گشته و چندتا پیدا کردم که امیدوارم به دردتون بخوره

1- مطالب را برای خود جالب و جذاب کنید:

خیلی ­هاتون موقع مطالعه( مخصوصا از نوع درسش سریع اخمهاتون تو هم میره و خیلی ریز و زیرپوستی یه "اه" می­گید. اولین زنگ خطر از همینجا زد ه می­شه. یادتون باشه با این کار فقط دارید فاصله خودتون رو با یادگیری زیاد می­کنید. بهتره در این موقع مخصوصا زمانیکه درس­های سختی رو می­خواید مطالعه کنید از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید (مثلا درس شیرین (بوق) که عمرا دلت بخواد قیافه­­ی کتابشو ببینی، باید بگی، به­به عزیز دلم- درس گلم- رود کپلم- الان میام یه مطالعه شیرین رو با هم شروع می­کنیم)

2- زمان خود را برای مطالعه مدیریت کنید:

حتما حتما حتما قبل از شروع مطالعه روی یک کاغذ، برنامه­ای که قصد دارید اجرا کنید رو بنویسید. این برنامه و کارهایی که باید انجام بدید در واقع اهداف شماست و شما با نوشتن اونها به مغزتون فرمان می­دید که بهتر عمل کنه

3- جای مناسبی برای مطالعه اختصاص بدید:

 توی اردوی مطالعاتی ما که جاتون مشخصه- ولی توی خونه لطفا در حالت نشسته درس بخونید و از مطالعه توی رختخواب شدیدا پرهیز کنید چون تجربه ثابت کرده که معمولا بعد از 15 دقیقه از حالت عمودی به افقی تغییر وضعیت می­دید و اونوقت مغزتون هنگ می­کنه hang و فکر می­کنه قراره بخوابید. بقیش رو نمیگم چون خودتون مرحله­ی بعدی رو می­دونید یه نکته مهم استفاده از وسایلی مثل تلویزیون، گوشی همراه و .... هنگام درس خوندن ممنوع هست(هنوز دانشمندان نتونستن ثابت کنن که اشکال نداره- اگه راست میگید دانشمند بشید و ثابت کنید)

4- ذهن خود را پاک کنید

بعضیاتون شاکی هستین که ذهن ما هی می­پره(حالا کجا خدا می­دونه) توصیه­ی ما اینه که اگر نمی­تونید تمرکز کنید چند لحظه مطالعه رو متوقف و مواردی که ذهن شما را درگیر خودش می­کنه را یادداشت کنید و به خودتون بگید که بعدا به اون رسیدگی میکنم.

اگر باز دیدید که ذهنتون هنوز داره تو مسابقه­ی پرش شرکت می­کنه برای خودتون تکرار کنید درس، درس و درس- اینطوری ذهنتون از پرش دست برمیداره و برمیگرده سردرس- البته موارد شدیدتر هم هست که دیگه کاری از دست ما برنمیاد.

5- به مطالعه­ ی خود تنوع بدید

مطالعات نشون میده اونهایی که ساعات طولانی خودشون رو برای مطالعه­ی چند درس تقسیم می­کنند یادگیری بهتری نسبت به کسانی دارند که فقط یک درس اون هم برای مدت طولانی می­خونده.

6- خلاصه نویسی و یادداشت برداری داشته باشید

نیست تمرین و تکلیف کم دارید و کم می­نویسید گفتم این رو هم بهش اضافه کنیم که موقع درس خوندن از این تکنیک­های نوشتاری استفاده کنید.

  • خط کشیدن زیر کلمات مهم ß به شرطی که زیر همه­ی مطالب خط نکشید، نهایت زیر 10 تا 20% مطالب یک صفحه باید خط کشیده بشه نه اینکه خط­کشی عابر پیاده تو کتابتون درست کنید.
  • حاشیه نویسی ß اینم یه روش دیگست که شما می­تونید سوال­ها و نکات اضافی جهت یادگیری مطالب رو کنار و در حاشیه کتابتون بنویسید، فقط تروخدا یه طوری نباشه که بعدها باستان­شناسان کتابتون رو به عنوان آثار باستانی که کشف می­کنند بهمون بخندن، آبروداری کنید.
  • خلاصه نویسی ß در این روش شما باید ابتدا مطالب رو بخونید و بعد آنچه را درک کردید به صورت خلاصه یادداشت کنید. لطفا خلاصه­نویسی­هاتون توی یک دفتر باشه تا پراکنده و گم نشن.

یادتون باشه اگر فکر می­کنید تا الان درست عمل نکردید باید بهتون بگم از این ستون تا اون ستون فرجه شما درس بخونید مطمئن باشید نتیجه می­گیرید.